.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Vote_lcapSen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' I_voting_barSen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Vote_rcap 
berfin
Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Vote_lcapSen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' I_voting_barSen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
mutluluk sarı kadın papatya SosyoLoji sevmek odun 2022 şair paint neden hatırla yalnızlık muhtesim değilim sevgi yorumsuz zorunlu sıcak bahar belkide beden 2023 Dost özgürlük elveda
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist'

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Empty
    MesajKonu: Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist'   Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' Icon_minitimeÇarş. Mart 11, 2009 7:42 am

Son 30 yılda yaşanan ve dile getirilemeyen acıların müthiş bir hikayesi beyaz perdede tabuları yıkıyor. Haber 7 editörleri sizin için Güneşi gördü. İşte görüşler:10 Mart 2009 23:55

İki kardeş... Biri devletine baş kaldırıp dağa çıkmış diğeri ise devletinin en büyük güvencesi olan ordunun emrine girmiş. Babalarının evinde karşılaştıklarında soluk soluğa bakışlar içerisinde burun buruna geliyor. Asker olan soruyor; Ağabey çatışmada karşı karışa gelince ne yapacağız? Cevap kaçınılmaz sondan alıntı: Sen ölürsen şehit, ben ölürsem terörist!

Ne olursa olsun dağdaki evladından vazgeçmeyen bir baba var ortada. En küçük oğlunun ayağını mayına vermiş olan anne zaten perişan. Nasıl bir yaşantı bu? Var mı böyle bir acı? Bu sorunun cevabı, cuma günü vizyona girecek olan Mahsun Kırmızıgül'üm merakla beklenen filmi "Güneşi Gördüm"de yer alıyor.

Sahnelerden dikey geçiş yaparak sinemada Beyaz Melek rüzgarı estiren Mahsun Kırmızıgül'ün Güneşi Gördüm'ü fırtına çıkaracak kadar etkileyici. Duygu patlaması yaşatan filmde, terörün gölgesinde devletle basrışık kalmaya çalışan bir köyde yaşanan acıların metropole taşınmasını detaylaır ile birlikte ele alınıyor... Sine eleştirmenleri tarafından büyük bir beğeni toplayana "Güneşi Gördüm"ü Haber 7 ekibi de izledi. İşte Haber 7 ekibinden Yaşar İliksiz, Osman Ateşli, İhsan Aydın, Ersin Çelik ve Hakan Göksel'in film hakkındaki düşünceleri...

Yaşar İliksiz (Haber 7 Genel Koordinatörü)
    İÇİNİZDEKİ FAŞİSTLE YÜZLEŞMEYE DAVET
    Yıllar önce “hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye?” soran Mahsun Kırmızıgül, bu filmle tuz basılan yaraları kanatarak, herkesi kendi içindeki faşistle yüzleşmeye çağırıyor. Üstelik alkışlanacak bir cin fikirlilik sergileyerek, ‘öteki’ni travesti imgesiyle sunuyor. Böylece de havada uçuşan “tahammül” ve “hoşgörü” söylemlerinde insanların ne kadar samimi olduğunu rahatlıkla test etmeyi başarıyor.

Yine de tecrübelerimden biliyorum ki pek çok kişi kendisiyle hesaplaşmak yerine karşı tarafın niye bu kadar masum gösterildiği konusunda Kırmızıgül’e hesap sormaya kalkacak… Kırmızıgül’ün tedavi edilmesi amacıyla yaraları kanatırken kimseyi incitmemek için sarf ettiği büyük gayret de bu noktada “kesin inançlılarca” aleyhine koz olarak kullanılabilecek bir zafiyet gibi kullanılabilir.

Yaranın büyüklüğünü bilmeyenler, bir sinema filmi olarak düşünüldüğünde dramın boyutlarını abartılı bulabilir ama yaşanan gerçek acıların yanında filmdekiler çok hafif kalıyor. Kimileri bunu duygu sömürüsü olarak yorumlayabilir ama tam aksine duygu sömürüsü yapmadan yaşanan acılar ancak bu kadar hafifletilebilirdi.

Türkiye’de “Devlet insanın insanca yaşayabilmesi için yoksa niye vardır” sorusunu cesurca sorabildiği için Kırmızıgül’ü kutluyorum.

Türkiye’de öteki olduğu için acı çektiğini düşünenler, yaşanan şiddetin suçunu hep karşısındakine yıkanlar başta olmak üzere terör, yoksulluk ve cahillik belasından muzdarip olup, onlar adına kaygı duyan herkese, sanatsal ve teknik yönüyle ilgili olumlu/olumsuz tüm eleştirileri bir yana atıp bu filmi seyretmelerini tavsiye ediyorum.

Osman Ateşli (Haber 7 editörü):
    ŞAPKALAR ÖNE KONULACAK HATALARLA YÜZLEŞİLECEK
    Bir tarafta ‘dağlara çağıran’ terör örgütü, diğer tarafta ‘dağlar seni delik deşik ederim’ mantığıyla terörün üzerine yürüyen asker… Çoluk çocuk ‘kardeşin kardeşe kırdırıldığı’ bir kavganın içinde, iki ateşin arasında kalmış, kendisine gidecek yer bulamayan ve ölümün peşlerini bir türlü bırakmadığı bir aile…

Yaşanmış bir hikâyeden alındığı vurgulanan Güneş’i Gördüm filmi, yıllarca sorgulanan terörle mücadelenin şeklini bir kez daha tartışmaya açacak gibi. Filmden rahatsızlık duyacak çevrelerin olabileceği beklenebilir ancak bu çok ciddi boyutta olmayacaktır. Bununla birlikte bu yapılan yanlışların kabul edilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Düşünceye tanınan özgürlükler bazında değişim yaşanan Türkiye’de bir kez daha şapkaların önlere koyulup nerelerde hata yapıldığı sorularının yüzlere yerleşebileceğini düşünüyorum.

Mahsun Kırmızıgül, yönetmen-oyuncu olarak ilk uzun metrajlı sinema çalışması “Beyaz Melek” filmini katlayan performansıyla baştan sona geniz yanması ve gözyaşı içinde izlenecek dram yüklü bir yapıt çıkarmış. Filmin oyuncu kadrosu, senaryosu, çekim teknikleri ve oyuncuların performansı tartışılamayacak kadar iyi...

Birkaç küçük gereksiz detay (travesti kardeşin o bar senin, bu disko benim uzun uzun aranması gibi) ve yabancı ülke hayranlığına verilen ağırlık dışında (bu kişisel bir bakıştır) kusursuz bir çalışma… Güneş’i Görmek isteyenlerin yanlarına mutlaka mendil almalarını tavsiye ediyorum.

İhsan Aydın (Haber 7 Kurumsal İletişim Sorumlusu):
    BİR FISILTI “GÜNEŞİ GÖRDÜM”
    Radyodan Kürtçe türkü istediği için sorgulananların hikâyesinden, TRT’nin Kürtçe yayın yaptığı günlere gelindiğinde Mahzun Kırmızıgül, terörün gerçek mağdurlarının öyküsünü beyaz perdeye yansıtmış.

Bir oğlu askerde, bir oğlu dağlarda, bir oğlunun bacağını mayın almış… Asker ‘Biz sizin için dağlardayız’ diyor, terörist ‘Biz sizler için dağa çıktık’ diyor. Herkes onlar için o dağlara çıkmış ancak onlar dağlarda değil…

Terör nedeniyle yurtlarından olan bir ailenin yaşadığı dramı aktaran Mahsun Kırmızıgül, harika bir müzik ve müthiş görüntüler eşliğinde başlıyor hikayeye… Hikaye uzun ve insanın bam teline dokunan cinsten. Bugüne kadar söylenmemişi, yazılmamışı dile getiriyor ‘Güneşi Gördüm’… Söylemek de denilemez aslında, ‘fısıldıyor’ sadece… Bundan sonra yüksek sesle konuşulması için bir ‘fısıltı’ Güneşi Gördüm.

Türk sinemasının önemli isimlerini bir araya getirerek, tabuları yıkan Mahsun Kırmızıgül’ün bu ‘fısıldamasına kulak verin. Güneşe aşık olan, ancak güneşi gördüğünde öleceğini bilen kardelenlerin hikayesini dinleyin, terörün gerçek mağdurlarını görün…

Ersin Çelik ( Haber 7 Editörü)
    MAHSUN, SİNEMACILARI SAĞLI SOLLU YUMRUKLUYOR
    Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşananları konu edinen onlarca film ve yüzlerce dizi çekildi. Ama hiç biri bölgenin asıl sorununu tam olarak yansıtamadı. Kimi aşiret vurgusu yaptı, kimi de töre cinayetlerini ön plana çıkardı, terör sorununa dikkat çekenler ise ya askercilik yaptı ya da örgüte toz kondurmadı.

Mahsun Kırmızıgül, Güneşi Gördüm’le bu zamana kadar yapılanmayanları beyaz perdeye yansıtıyor. Beyaz Melek de alışılmışın dışında bir filmdi. Vicdanları kaşımıştı. Güneşi Gördüm ise vicdanları kaşımanın bir adım ötesine götürüyor izleyiciyi. Tarifsiz acılarla yüzleştirirken, duyguları da allak bullak ediyor. Oğlunu dağa kaptırmış baba bir diğer oğlunun şafağını sayıyor. Aynı kanın taşıyıcılarının biri dağda biri asker ocağında çekilmiş resimlerini ‘aynı duvara’ asamıyor. Dağda ölen oğlunun cesedini teşhis ederken devletine isyan etmeden, milletine feryat eden bir babayı yansıtabilmiş Mahsun Kırmızıgül. Oyunculuğu da bir adım öteye taşımış. Beyaz Melek’te olduğu gibi dev bir kadro kuran Mahsun bu filmde biraz daha ön planda. Filmde onun duygularını görmek de mümkün. Kendine has mahzunluğu, saygınlığı, kanaatkâr hırsı da filme yansımış. Bu film bir yerlerin “bir yerlerini” fena kaşıyacak. Ama kesinlikle hiçbir kurumu rahatsız etmeyecek kadar dikkatli mesajlar veriyor

“Alem Buysa Kral Benim”den bu zamana kadar geçen zamanda müthiş bir Mahsun Kırmızıgül yükselişi var. Sanatçı duruşunu sahne popülaritesine kurban vermeyerek sataşma ve polemiklerden kaçıp zamanla müzik anlayışıyla kucaklayıcı bir rol üstelenen Mahsun Kırmızıgül’ün üçüncü filminde hangi yaraya dokunup, hangi düşüncelerini, duygularını, acılarını ve isyanını dile getireceğini merakla bekliyorum. Sinema sektöründe köşe tutmuş, yuvarlak mesajlar veren sinemacılar, Mahsun’un sağlı sollu kroşeleri ile sarsılırken izleyici de beyaz perdede mest oluyor.

Hakan Göksel (Haber 7 Ekonomi Editörü)
    BEYAZ MELEK’İN BAŞARI SINAVI "GÜNEŞİ GÖRDÜM"
    “Güneşi gördüm” filmi Mahsun Kırmızıgül’ün Beyaz Melek filmiyle gelen başarısının bir nevi sınavıydı… İlk yönetmenlik denemesindeki başarısının tesadüfü olmadığını göstermek için ikinci fırsatı olan Güneşi Gördüm filmi Beyaz Melek’i aratmayacak bir yapım…

Film tam anlamıyla bir mesaj bombardımanıydı… Filmde başta doğuda yaşananlar olmak üzere yaşam adına adeta yok yoktu… Terör gerçeğinden, erkek egemen toplum yapısına, zoraki göçten, erkek çocuk özlemine, insan kaçakçılığından, barış içerisinde insan gibi yaşamaya, gurbet yaşamanın zorluğundan, töre cinayetine hatta en uç örnek olarak da doğuda eşcinsel yaşama kadar onlarca mesaj bulmak mümkündü…

Film doğuda terör yüzünden söylenemeyen, konuşulamayanların bir birikiminin günden güne insanların içinde yer eden duyguların bugünkü dışavurumuydu… Ama bunu söylerken hakkı da teslim etmek gerekir… Burada ne askere, ne yöre halkına, ne de filmde temsil edilen kurum ve insanlara taraflı bir duruş söz konusu değildir… Dengeli bir senaryo hazırlanmış… Filmde “devlet ana” şefkat unsuru iken “devlet baba” can acıtıyor. Askerin halka temas eden unsurları halkla ilişkileri sağlıklı yürütürken, bölgeye uzak halka iletişimde olmayan askeri yöneticiler anlayışsız konumlandırılıyor… Bir baba hem ölen terörist oğluna hem de köyünü koruyan askerine aynı gözyaşını döküyor… Kısacası insanların şartları değil, şartların insanları şekillendirdiği bir bölgede yokluk içerisinde, hem doğaya hem de teröre karşı insanca yaşabilmenin özlemini dile getiriyor…

Film, önce güldüren sonra ağlatan sahneleri izleyicilere gerçekleri anlatmanın kaygısını taşıyor… Hangi sahneler unutulmayacak derseniz; filmin girişinde 4 kobra helikopteriyle yapılan operasyon ve biri terörist diğeri asker olan iki evladın baba evinde karşılaşması; eve alınan ilk çamaşır makinesinde tek erkek çocuğun çamaşır makinesinde küçük kardeşlerince yıkanması, travesti olan kardeşin köprüde abisince töreye kurban edilmesi…

Kalabalık ve gerçekten yetenekli isimlerden oyuncu kadrosu başarılı hikayesiyle tebrik edilecek ve mutlaka görülmesi gereken bir film…

FİLMİN FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

(Haber 7)

Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist' 109120090310035138621
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Sen ölürsen şehit ben ölürsem terörist'
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Genelkurmay: 12 terörist öldürüldü
    » Kars'taki çatışmada 1 terörist öldürüldü
    » 197 günde tam 65 şehit!
    » Karakola saldırı: 4 şehit