.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Vote_lcapSultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir I_voting_barSultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Vote_rcap 
berfin
Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Vote_lcapSultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir I_voting_barSultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
mutluluk belkide özgürlük sevmek şair zorunlu değilim neden Dost papatya SosyoLoji 2022 paint sevgi bahar yorumsuz yalnızlık hatırla sarı kadın elveda beden 2023 sıcak odun muhtesim
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Empty
    MesajKonu: Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir   Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir Icon_minitimeÇarş. Mayıs 27, 2009 10:16 pm

25 Mayıs 1983’te Hakk’a yürüyen Necip Fazıl Kısakürek’e rahmet dileklerimle…

“Sakarya, saf çocuğu, masum Anadolu'nun,
    Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun!”

Üstadım,

Fikirde, irfanda bir fetret çağındayız.

“Mürşidini kaçırdık gönlümüzün” Üstadım, mürşidini kaçırdık…

Aradan uzun, upuzun seneler geçmiş. Hasret çoğalmış, seneler uzamış, biz yorgun düşmüşüz.

Bu sabah bir seni dinliyorum, bir içimi… Şiirlerin öteleri muştuluyor yüreğime ve çoğalıyor içimdeki hasret kuşları. Mecaz duruşuyla yürüyen kadim cümleler yığılıyor benliğime. Yüreğime bas basa geçiyor kelimeler kafilesi. Mürekkebi kurumadan şiirlerinin tadı, geçmeden efsunlu saatler, hayret gemisi görünüyor denizlerimde.
    Senin düşlerinin dalgaları vuruyor kalbimin kayalarına.

Taş kalbim aşınıyor, kırılıyor, dağılıyor, eğilip bükülüyor Üstadım.

Bütün iklimlerden üzerime kar yağıyor. Unuttuklarımı hatırlayıp hatırlayıp ah ediyorum. Belalı sulara kapılıp ne vurgunlar yemişim, ne fırtınalara düşmüş yüreğim, ne çok ağlamışım.

Gidiyorum işte ben de bu sabah senin iklimine gidiyorum…

Çiçekli bir seccadenin üzerinde yüreğimi kadim dualara sefer eyliyorum.

Revan oluyor yüreğim ol Sevgili’ye, en Sevgili’ye…

Dervişim,

Her birimiz, birer dalga idik senin engin denizlerinde…

Sen gidince sustuk, susturulduk. Kesildi şiirin sesi, ezgisi. Yıkıldı tefekkürün kalesi.

Sen gideli şirazesini yitiren yüreğimiz, ne göçler, ne sürgünler, ne vurgunlar yedi… Ruhumuz derin bir uykuya daldı uyanmayası... Pusuda yatan kesret ruhumuzu kıstırmış, çalmış zamanlarımızı, almış bütün sevdiklerimizi. Uzatmışız hasreti. Pusulayı kaybetmiş, kalakalmışımız yollarda. Bir med- cezir zamanı ayrıldık ve şimdi yeni baştan dönmedeyiz senin Büyük Doğu’na… Sana yaslanıyor hala düşüncelerimiz, sırtımızı sana dayıyoruz, seni dinliyor, seni konuşuyor, sana susuyoruz. Ruhumuzun gözelerinden sana akıyoruz selsebil, bir çoban çeşmesi gibi…

Senin sözlerin düşüyor ufkumuza zor zamanlarda…

Ve…

Sakarya gibi ayağa kalkıyoruz…

Mürşidim,

Tefekkür ve irfanda fetreti yaşıyor gönüllerimiz.

Kurudu kadim söz pınarları. Meclisler sustu, yürekler yağmalandı, kesretin kirli eli gezindi gönüllerin en mahreminde…

Denizlerimizin rıhtımlarında ne yalan fabrikaları kuruldu, insan yutası… Bütün yollarda maddenin ayak izi var, diken olup batası. Mana desenli efsunlu kaftanı giyemedik üzerimize, ötelere ulaşamadı dualarımız. Ürkek rüyalarımızın kalbinde derin uçurumların tedirginliği var. Merhametin ve şefkatin sureti karardı, aşk kılıcı kırıldı aşksızların yüreğinde. Suların akislerinde görünmez olduk. Sevdanın taş yollarında, yığılıp kaldı hissiz yüreklerimiz. Sahtekâr bir bezirgânın peşine takılmış yürüyoruz. Adım başı ayağımız takılıyor. İnşa edemediklerimiz, unuttuklarımız, vefasızlığımız bir bir düşüyor yâdımıza. Seninleydik, peşindeydik, bin bir umut dizmiştik ucunda güneş görünen ufuklara. Vefa kulelerinden düştük, kirlendik, kirlendi elbiselerimiz...

Derin açmazların yortusunda kendi kendimize yarım yarım türküler söylüyoruz şimdi bıkası…

Avuntusuz günlerin uçurumunda kederliyiz.

Ustam,

O tekerlek hala tümsekte duruyor, hala aynı yerdeyiz, utanılası…

Bastığımız rûy-i zemin çöktü ayaklarımızın altında. Buhur oldu düşünceler, yeminler… İçi boş, sahte sözlerin etrafında kâğıttan kuleler yapıyoruz, utanılası… Riya pusuda beklerken, aşk yanı başımızdaydı oysa. Dünya bir çöl bizler Mecnun olmalıydık Leyla’sını arayan. Bizler serabın hayaline düştük, unuttuk Leylamızı. Sonra öğrendik ki Mecnun bulunsa da Leyla bulunmaz imiş…

Biz kaybettik Leylamızı Üstad, biz kaybettik.

Yanıldık, yağmaladık kadim düşlerimizi.

Daha çok yalnız, daha çok umarsız, daha çok niyazsız kullarız üzerinden kar kalkmayası.

“Mürşidini kaçırdık gönlümüzün” Üstadım, mürşidini kaçırdık…

Aşk kuşanıp, birer dava çerisi olan her kim varsa, soyundu elbiselerinden. Fikirde, irfanda bir fetret çağındayız. Vefa kulelerinden düştük. Derin açmazların yortusunda kendi kendimize yarım yarım türküler söylüyoruz, bıkası…

Sultanü’ş Şuaram,

Aradan uzun yıllar geçse de kalbimizde, dualarımızda, düşüncelerimizdesin.

Ruhumuzun toprağında senin attığın tohumlar yeşeriyor, gözlerimiz kızıl şafağa ayarlı, dudaklarımda ferahbaş dualar, dilimde karanfil tadı. Kalbimizde en sevgilinin adı…

Bu fetret çağında sen olmalıydın, yine düşünce meydanını birbirine katmalıydın. Dedikodu yaparak değil, ucuz söylemlerle değil, sen yüreğindeki sevdanla çıkardın er meydanına. Fikir meydanı, zikir meydanı şimdi kahramanını bekliyor.

Fikir meydanı, zikir meydanı, şimdi olmuş kir meydanı…

“Kırmakla bükülmez fikir dediğin” diyordu ya mert şairin biri. Oysa şimdi zaman riya zamanı. Fikir fikirle değil, dedikodu ile susturuluyor, mertlik ihanetle kıstırılıyor…

Bir fetret çağındayız Ustam, zor zamandayız, kor zamandayız, ar zamandayız…

Bu sürgün ne zaman biter Üstadım?

Ne zaman Hünkâr-ı Ezel kabul buyurur?

Ve ne zaman gelir o büyük düğün?

Ve şimdi…

“Sanki kulağıma gaipten bir ses
    Buluşmalar kaldı mahşere diyor”

Diyen sesini duyar gibiyim…

Meryem Aybike SİNAN / Haber 7
    aybikesinan@gmail.com
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Sultanü’ş Şuara’ya arzuhalimdir
    1 sayfadaki 1 sayfası