.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
çocuk - bayramda cocuk olmak Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
çocuk - bayramda cocuk olmak Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
çocuk - bayramda cocuk olmak Vote_lcapçocuk - bayramda cocuk olmak I_voting_barçocuk - bayramda cocuk olmak Vote_rcap 
berfin
çocuk - bayramda cocuk olmak Vote_lcapçocuk - bayramda cocuk olmak I_voting_barçocuk - bayramda cocuk olmak Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
sıcak mutluluk özgürlük belkide odun zorunlu Dost elveda 2022 kadın değilim yalnızlık neden bahar sevmek SosyoLoji sarı 2023 hatırla sevgi papatya yorumsuz şair beden paint muhtesim
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

bayramda cocuk olmak

YazarMesaj
    berfin
    TecrubeLi ÜyE
    TecrubeLi ÜyE
    berfin

Ruh HaLi : çocuk - bayramda cocuk olmak Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : çocuk - bayramda cocuk olmak Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 1847

çocuk - bayramda cocuk olmak Empty
    MesajKonu: bayramda cocuk olmak   çocuk - bayramda cocuk olmak Icon_minitimePerş. Kas. 26, 2009 1:28 am

Hepimiz merhum sanatçı Barış Manço’nun “Bugün bayram, erken kalkın çocuklar…” şarkısını bilir, her bayram sabahı gayriihtiyarî bu şarkıyı söyleriz. Gözlerimizi ovuşturarak yatağımızdan kalkmaya çalışırken erken saatte yayınlanıp televizyondan duyulan bu neşeli şarkı ile “Aaa doğru ya, bugün bayram!” diyerek kendimize geliriz. Ama çocuksak erken kalkmak için televizyona gerek kalmaz. Ne hikmettir bilinmez bayram sabahı kendi kendine uyanır, erkenden ayaklanır onlar.

Şahsen ben hatırlarım da, yatağımda herkesten önce uyanır, annemin bizi kaldırmaya gelmesini beklerdim. Hatta yeni uyanıyormuşum gibi numara bile yapardım. Eh, bayramı günün ilk ışıklarıyla en önce ben karşılardım. Çocuklukta keramet mi vardı neydi, şimdi bizi kalkacağımızdan umudu kesmiş olan annelerimiz değil de çok önce uyanan kardeşlerimiz uyandırır. Lakin işitmez kulaklarımız onun “Kalk artık sabah oldu, bugün bayram.” sözlerini. Görmez mahmur mahmur bakan gözlerimiz onun heyecanını, hevesini. Bayram çocuk için farklı, büyükler için farklı işte. Ama bayramda çocuk olmalı, hiç değilse çocukluğunu hatırlamalı. Çünkü çocuk olmak başkadır bugünde. Barış ağabeyin şarkısını söylemek için yetişkin olmak şart değildir, öyle hissetmek ve olgun bir birey edasıyla söylemek kâfidir. Tabi sadece şarkı mırıldanmak değildir… Bayramlık denen bir şey vardır. Yepyeni ayakkabılar, yeni giysiler ve cepte tertemiz mendiller… Onları özenle yatağının başucuna koymak, birlikte uyumak, hatta heyecandan uyuyamamaktır.
    Bayramda çocuk olmak sadece yeni giysiler değil, “Baba beni de götür” diyerek camiye, bayram namazına gitmektir. Amcalar, dedeler secdeye kapanırlarken başını tavana dikip caminin çinilerini seyretmektir. Hatta mahalleden bir arkadaşını görünce ona fısıltıyla seslenmek, namazı bozmak pahasına el sallayarak “Ben de buradayıımmm!”diye işaret etmektir. Bir taraftan da göz ucuyla arkadaşının elbisesini incelemek, hangimizinki daha güzel diye değerlendirmektir. Bu arada her şeye rağmen namaza geri dönmek, bozuntuya vermemektir. Cemaat dağılınca eve gelmek büyükten küçüğe doğru herkesin elini sırasıyla öpmektir. Bu merasimin ardından da bayram sofrasına oturmak, bugüne özel ziyafeti önce iştahla seyretmek daha sonra da bu harikulade sofranın mimarı olanların “Hadi buyurun…” diyerek ettiği davete iştirak etmektir… Yemeğin üzerine ikram edilen şekerden teşekkürle almak, şeker biriktirme yarışmasını kazanmak için onları mide yerine ceplere indirmektir.
    Neşe içinde yenen yemeğin ardından bayram ziyaretlerine geçilir. Akrabalarla, komşularla, dost ve arkadaşlarla bayramlaşmak, dargın olanları barıştırmak gerekir. Bugün bayramdır, kaynaşma ve paylaşma zamanıdır. Dahası bayram baklavadır, kadayıftır, mis gibi Türk kahvesini yudumlamaktır. “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım”dır. Çocuk için ise el öpmektir, “El öpenlerin çok olsun” demektir.

Bayram demek; yeni giysiler, ayakkabılar, dolgun harçlıklar, rengârenk şekerlemeler… E, bir çocuk daha ne ister? Dayı bey gelince kumbarayı şıkırdata şıkırdata getirip, görebileceği yere yerleştirmek; “Dayı, bak ben para biriktiriyorum, senin de katkılarını bekliyorum.” imasını iletmektir. Bunu yaparken de masum durmak gerekir. Hatta bayram günü sokakta oyun oynanmaz, giysiler kirlenmemelidir ve uslu çocuk görüntüsü sergilenmelidir. Büyükler bu numaraları yemese de yemiş görünmeli ve ufaklıkları memnun etmelidir.
    Bugün akrabaların buluşması, ayrı kalmışların kavuşması demektir. İyi niyet, barış, kardeşliktir, neşedir, sevinçtir, sevinmektir, sevindirmektir, sürprizdir… En önemlisi bayramda çocuk olmak demek; dünyadaki savaşlara karşı barış için güzel temenniler etmektir. Ülkesinde savaşı yaşayan, tarih kitaplarından öğreneceği yerde bizzat kendisi bu dehşete şahit olan masum çocukları düşünmek, onlar için dua etmektir.

Tüm bu ayrıntılar yanında bir şey daha vardır; “Nerde o eski bayramlar” sözünü maziyi hatırlarmışçasına ufaklıklar bile söylemektedir. Kendi çapında onlar da eskilerinin daha güzel ve özel geçtiğini bilir. Ama büyükler eski adetleri devam ettirmeseler de çocuklar için kapı kapı dolaşıp şeker toplamak hala bir gelenektir; günümüzde çok yaygın olmasa da bu böyledir.
    Eskisi kadar olmasa da bayramlar hala çok güzeldir ve kaç yaşında olursa olsun insana daima neşe verir.
    MUTLU BAYRAMLAR…
    alıntı

bayramda cocuk olmak
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » RaMaZanda Çocuk OlmaK:)
    » Adı şiir
    » 80'Lİ YILLARDA ÇOCUK OLMAK
    » Çocuk olmak çok güzel
    » dursun ali erzincanlı - asr-ı saadette çocuk olmak