.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Vote_lcapGedek köyü turşu sayesinde göç alıyor I_voting_barGedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Vote_rcap 
berfin
Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Vote_lcapGedek köyü turşu sayesinde göç alıyor I_voting_barGedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
yorumsuz papatya zorunlu yalnızlık Dost bahar odun elveda özgürlük neden sevmek hatırla muhtesim mutluluk sarı paint sıcak şair beden 2023 SosyoLoji belkide kadın değilim 2022 sevgi
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Empty
    MesajKonu: Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor   Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor Icon_minitimeSalı Ocak 12, 2010 9:38 pm

Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor 379120080919114515204

Bursa'nın Orhangazi ilçesine bağlı Gedelek Köyü, yöredeki turşu üretimi dolayısıyla göç alan köy haline geldi. Köyde, yılda 50 bin tonun üzerinde onlarca çeşit turşu yapılıyor.

Gedelek köyü Muhtarı Osman Trak, AA muhabirine, Gedelek'te turşu üretiminin oldukça eskiye dayandığını belirtti.
    Yaklaşık 70 yıl önce, dönemin turşu üreticisi Rıfat Minare'nin Gedelek halkına salatalık ürettirdiğini anlatan Trak, ''Köylülere tohum dağıtan Minare'nin teşvikiyle 20 yıl boyunca bölgede salatalık, biber ve şalgam üretimi yapıldı. Suyu bol olan Gedelek'teki bu ürünler, kalitesiyle büyük ilgi gördü'' dedi.
    Trak, 1949 yılında Minare'nin yanında çalışan dedesi Raşit Trak'ın, Gedelek'te turşu üretmeye başladığını belirterek, şöyle konuştu:
    ''İlk dönemler merdiven altında yapılan turşu üretimi zamanla gelişti. Özellikle 1970'li yıllardan sonra imalathaneler açıldı. Şu anda Gedelek'te bulunan 50 işletme, yılda 50 binin tonun üzerinde turşu üretiyor. Yılda 10 ton üretim yapan kadar birkaç yüz tonluk imalatçı firma da bulunuyor. Onlarca çeşit meyve ve sebzenin turşusu, Gedelek'in meşhur kaynak suyuyla yapılıyor. Turşuda sınır tanımıyoruz. Bütün sebzelerin, birçok meyvenin ceviz, kestane gibi ürünlerin turşularını yapabiliyoruz. Yumurtanın bile turşusunu yaptık.''
    İZMİR'DEN TRAKYA'YA KADAR ÜRÜN ALIYORLAR
    Trak, köylerinin ününün ülkenin dört bir yanına, hatta yurt dışına kadar yayıldığını bildirdi.
    Turşusu yapılan ürünlerin tamamının Gedelek'te yetişmediğini dile getiren Trak, şöyle devam etti:
    ''Yaz aylarında turşu sezonu açıldığında ilk ürün Ödemiş'ten geliyor. Ödemiş'ten aldığımız salatalıkla üretim başlıyor. Ardından Çanakkale, Balıkesir, Afyonkarahisar ve Bursa'dan aldığımız salatalık ve biberlerle üretim devam ediyor. Domatesimizi Karacabey ve Bandırma'dan, lahanayı Trakya bölgesinden alıyoruz. İzmir'den Trakya'ya kadar binlerce köylünün ürününü alıp işliyoruz.''
    Ürünlerinin kilogramının 1 lira 25 kuruştan başlayan fiyatlarla satıldığını dile getiren Trak, turşularının yıllara göre farklılık gösterse de 20'den fazla ülkeye ihraç edildiğini söyledi.
    GÖÇ ALAN KÖY OLDULAR
    Son yıllarda köyden kente göçün yaşandığı, işsizliğin ciddi boyutlara ulaştığı bir dönemde köylerindeki gelişmelerin kıskandıracak boyutta olduğunu ifade eden Trak, şunları kaydetti:
    ''Köyümüzün 2002 nüfus sayımına göre nüfusu bin 380 kişiydi. 450 haneli köyümüzde şu anda ise bin 800 kişi yaşıyor. Son yıllarda göç alan bir köy haline geldik. İşsizliğin konuşulmadığı bir köyüz. Kadın erkek demeden köyün önemli bölümü fabrikalarda çalışıyor. 50 işletmede yaklaşık bin 500 kişi istihdam ediliyor. Çevre yerleşim birimlerinden de çalışmaya gelenler oluyor.''

AA
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Gedek köyü turşu sayesinde göç alıyor
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Goggle sayesinde kızını buldu
    » Abri Köyü ve Ahlat
    » Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ