.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
2. Abdulhamit için anma töreni Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
2. Abdulhamit için anma töreni Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
2. Abdulhamit için anma töreni Vote_lcap2. Abdulhamit için anma töreni I_voting_bar2. Abdulhamit için anma töreni Vote_rcap 
berfin
2. Abdulhamit için anma töreni Vote_lcap2. Abdulhamit için anma töreni I_voting_bar2. Abdulhamit için anma töreni Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
beden şair elveda odun yorumsuz kadın papatya Dost 2022 yalnızlık paint muhtesim hatırla neden SosyoLoji bahar değilim sarı sevmek sıcak sevgi 2023 özgürlük mutluluk zorunlu belkide
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

2. Abdulhamit için anma töreni

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : 2. Abdulhamit için anma töreni Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : 2. Abdulhamit için anma töreni Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

2. Abdulhamit için anma töreni Empty
    MesajKonu: 2. Abdulhamit için anma töreni   2. Abdulhamit için anma töreni Icon_minitimeSalı Mart 16, 2010 9:42 am

2. Abdulhamit için anma töreni 181520081020095633132

Yaşam

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. Padişahı 2. Abdülhamit, ölümünün 92. yılı nedeniyle düzenlenen panelde anıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğünün düzenlediği ''Bir İnsan olarak Sultan Abdülhamit'' adlı panel, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde yapıldı.
    Abdülhamit'in hayatına ilişkin kısa bir belgesel gösterimiyle başlayan panelde konuşan Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Hülagü, Sultan Abdülhamit'in Fransızca, Arapça, Farsça, Arnavutça ve Çerkezce bildiğini, bilime ve farklı kültürlere açık bir insan olduğunu söyledi.
    Sultan Abdülhamit'in, özel yaşamında temiz, şık giyinen, zarafete adeta aşık bir kişi olduğunu anlatan Hülagü, Abdülhamit'in her adımını ölçülü ve bilerek attığını, aynı zamanda ahlaki konularda haşin ve gaddar değil son derece merhametli bir kişiliği bulunduğunu belirtti.
    Hülagu, Abdülhamit'in ayrıca yüzmeyi sevdiğini, yanlışlıklar ve hatalar karşısında haşin olmasına karşın, huzuruna gelenleri dinleyen, çok konuşmayan ve döneminin konjönktürü nedeniyle kuşkucu bir kişiliği olduğunu aktardı.
    ''Padişah Abdülhamit borç almaya, kredi kullanmaya karşı olan bir padişahtı. Çünkü bunun insanları kısıtlayıcı bir durum olduğunu düşünüyordu'' diyen Hülagü, Abdülhamit'in ciddi anlamda ticaretle de uğraştığını ve bu nedenle de maddi sıkıntılar çeken diğer şehzadelerin tersine böyle bir sıkıntı yaşamadığını ifade etti.
    Prof. Dr. Hülagü, Abdülhamit'in koyun tüccarlığı, tarım ve borsa gibi ticari faaliyetlerle de meşgul olduğunu ve bu konuda yaptığı serveti sık sık hayır işlerine harcayarak insanlara örnek olduğunu anlatarak, ''Örneğin Hicaz demir yolunun yapımında kendi servetinden önemli bir meblağ bağışlamıştı. Sultan Abdülhamit, Selanik'teki sürgün yıllarında dahi servetini 3. ve 4. ordunun ihtiyaçlarını gidermek üzere bağışlamıştır'' diye konuştu.
    Abdülhamit'in güzel sanatlara düşkünlüğü ile de tanındığını ve pek çok güzel sanat dalıyla ilgilendiğini vurgulayan Hülagü, özellikle marangozluk ve oymacılıkta çok başarılı olan Abdülhamit'in, resim, çini ve tiyatroya da meraklı olduğunu, bu nedenle Yıldız Sarayı'nda İtalyan sanatçıları istihdam ettiği bir tiyatro dahi kurduğunu dile getirdi.
    Hülagü, Abdülhamit Han'ın musiki ile de alakalı olduğunu ancak Türk musikisi yerine Batı müziğini dinlemeyi tercih ettiğini belirtti.
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk de Sultan Abdülhamit'i anlamanın, tanımanın ve 30 yıl boyunca bir imparatorluğu ayakta tutan büyük bir alim, sanatkar, devlet adamı ve askeri deha olan böyle bir kişiliği burada anmanın boyunlarının borcu olduğunu söyledi.
    Öztürk, milli kültüre ve ülkeye hizmet edenlere yönelik anma toplantıları düzenlemeye devam edeceklerini kaydetti.
    Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan da ölümünün üzerinden 92 yıl geçen 2. Abdülhamit'in, Osmanlı tarihinde hakkında en fazla araştırma yapılan sultan olduğunu söyledi.
    Prof. Dr. Özcan, ''Ama ne yazık ki aynı zamanda anlamsız bir kimlik tartışmasının konusu olarak popüler kültürde varlığını sürdürüyor'' dedi.
    AA
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

2. Abdulhamit için anma töreni
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » KADİP'ten Yahudiler için anma töreni
    » Adnan Menderes'in Abdülhamit'e vefası
    » Abdulhamit'in mirası 27 ülkeye satılıyor
    » Sevmek için geç yaşamak için erken
    » İYİ BİR KİŞİLİK İÇİN