.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sivas resimleri tanıtım Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sivas resimleri tanıtım Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Sivas resimleri tanıtım Vote_lcapSivas resimleri tanıtım I_voting_barSivas resimleri tanıtım Vote_rcap 
berfin
Sivas resimleri tanıtım Vote_lcapSivas resimleri tanıtım I_voting_barSivas resimleri tanıtım Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
papatya beden değilim elveda muhtesim paint zorunlu özgürlük odun 2022 hatırla bahar Dost sarı yalnızlık şair kadın 2023 neden belkide sevmek SosyoLoji sıcak mutluluk yorumsuz sevgi
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Sivas resimleri tanıtım

YazarMesaj
    Misafir
    Misafir
    Anonymous

Sivas resimleri tanıtım Empty
    MesajKonu: Sivas resimleri tanıtım   Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimeSalı Mayıs 11, 2010 12:51 am

Sivas resimleri tanıtım Sivas1Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci, yerleşim birimi sayısı bakımından birinci ili olan Sivas aynı zamanda Cumhuriyet Türkiyesi'nin önemli bir tarih ve kültür merkezidir.

Sivas İli Iç Anadolu'da yer alir. İl topraklarının büyük bölümü Kızılırmak, bir bölümüde Yeşilirmak havzalarına girer. 35 derece-50 dakika ve 38 derece-14 dakika doğu boylamlarıyla, 38 derece-32 dakika ve 40 derece-16 dakika kuzey enlemleri arasında kalan il, 28,488 km2 lik yüzölçümü ile Türkiye'nin toprak bakımından ikinci büyük ilidir.
    Sivas resimleri tanıtım Sebiaruss_sivas1
    İç Anadolu'nun yüksek platoları üzerinde baslayan ve doguya dogru yükselen il alani; kuzey, dogu ve güneydoguda daglik ve sarp bir kesimle son bulmaktadir. Ortalama yükselti 1000 metrenin üzerindedir. Il alaninin %47,6 si daglarla, %6,2 si ovalarla kaplidir.

Sivas Ilinin büyük bir kesimi yazlari sicak ve kurak, kislari soguk ve karli geçen karasal Iç Anadolu ikliminin etkisinde kalmaktadir. Fakat kuzeyde Karadeniz, doguda Dogu Anadolu yüksek bölge ikliminin etkileri bulunmaktadir.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768 and weights 122KB.
    Sivas resimleri tanıtım Sivasnw9
    Sivas Bölgesinin M.O. 7000 - 5000'li yıllardan itibaren (Neolitik Dönem) iskan edildiği anlaşılmaktadır. Bölge coğrafi yapısı gereği arkeoloji literatüründe “Doğu Kapodokya” diyede adlandırılır.
    Anadoluda M.d. 1800 lü yıllarda ilk siyasi birliği kurarak imparatorluğa geçen Hititler'in yerleşim alanları içerisinde bulunan Sivas, Firigyalıların, Lidyalıların, Romalıların ve Bizanslıların egemenliğinde, “Diapolls” ve “Sebast” gibi isimler de almıştır.
    Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın komutanlarından Emir Danişment 1071 ‘de Sivas'ı fethederek Danişrnent Beyliğini kurmuştur.
    Sultan İzzettin Keykavus Sivas'ı 1220 yılında Selçuklu Devletinin başkenti yapmış, 1343'te Eratna Devleti, 1381‘de Kadıburhanettin Devleti Sivas'ta kurulmuş....
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 640x480 and weights 96KB.
    Sivas resimleri tanıtım Sivas4eylulstadyumunb8
    1413 yılında Sivas Osmanhılar'ın egemenliğine girdikten sonra Eyalet-i Rum adı altında Amasya, Çorum, Yozgat, Divriği, Samsun ve Arapkir şehirlerini kapsayan geniş bir bölgenin eyalet merkezi olmuştur.
    Milli mücadelenin en önemli tarihlerinden biri olan 4 Eylül 1919'da Büyük ******'ün BaşkanIığında Sivas Kongresi Sivasımızda toplanmış ve yeni Türkiye Curnhuriyeti'nin temelleri Sivas'ta atılmıştir.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x680 and weights 189KB.
    Sivas resimleri tanıtım Sivasburuciyemedresewk4
    Sivas Adı
    Rivâyete göre Sivas kurulmadan önce ulu ağaçlar altında kaynayan üç pınar varmış. Bu pınar Allahü teâlâya şükür, ana ve babaya minnet ve küçüklere şefkat duygularını ifâde edermiş. Bu üç pınara "Sipas Suyu" denirmiş. Zamanla mukaddes sayılan bu üç pınarın etrâfında küçük bir yerleşim merkezi kurulmuş ve "Sipas" ismi verilmiştir. Diğer bir rivâyete göre ise Sivas ismi eski kavimlerden"Sibasipler"den gelmektedir. Başka bir rivâyete göre "Ogüst şehri" mânâsına gelen "Sebast" kelimesinden gelmektedir. Sivas ilk çağlarda Talavra, Megalapolis, Karana ve Diyapolis isimleriyle anılmıştır.
    Sivas ismi için en kuvvetli rivâyet, Selçuklu Oğuz Türklerinin lehçesinde "üç değirmen" mânâsına gelen "Sebast" kelimesinden gelmiş olmasıdır. Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerleşmiştir.
    Kaynak:Hayati Kayhan

Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 550x361 and weights 96KB.
    Sivas resimleri tanıtım Sivasdivriiulucamiij3
    SİVAS TARİHİ

Sivas tarihin ilk çağlarından buyana medeniyetlerin filizlendiği bir yerleşim alanı olmuş ve tarih içerisinde her dönemde müstesna bir önem arz etmiştir. Bu geçmişinden dolayı bugün adeta bir açık hava müzesi konumundadır. Anadolu da hüküm sürmüş her medeniyetin izlerini ve nişanelerini bulmak mümkündür. Anadolu Selçuklularına bir dönem başkanlık yapan Sivas'ımız Danişmentler'in de başkenti olmuş, Osmanlı imparatorluğunun en büyük eyalet merkezlerinden biridir
    Yüzölçümü:
    Yüzölçümü itibariyle Sivas'ımız 28.488 m2 alan üzerindedir. Konya'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ilidir.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 782x585 and weights 91KB.
    Sivas resimleri tanıtım Sivasgokmedrese1ks6
    NÜFUSU
    Sivas Genel nüfusu 794.000 - Sivas il merkezi nüfusu 250.300 dür. - Şehrimizde 62 mahalle mevcuttur. Sivas 17 ilçesi ve 1245 köyü ile önemli bir idari yapıya sahiptir.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600 and weights 137KB.
    Sivas resimleri tanıtım Sivas_kangal_kopegi
    ÜNİVERSİTE
    7 Fakülte 3 Enstitü ve il ve ilçelerde 15 Meslek Yüksek okulu ile dev bir eğitim yuvası olan Cumhuriyet Üniversitesi , 18.000 öğrenci kapasite ile Sivas'ımız da önemli bir potansiyeldir.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 801x601 and weights 42KB.
    Sivas resimleri tanıtım C.%C3%9Cnv.
    SİVAS OKUL DURUMU
    Sivas Merkezinde 160 İlköğretim , 22 Lise ve dengi okul. Sivas Genelinde 702 İlköğretim , 70 Lise ve dengi okul . bulunmaktadır.

KAPLICALAR
    Dünyanın sayılı jeotermal özelliğine sahip Balıklı kaplıcası yerli ve yabancı turizm açısından önemli bir noktada. Sıcak ve Soğuk Çermik Kaplıcaları: Şehrimize olduğu gibi ülkemiz turizmine de ayrı bir katkı sağlamaktadır. Soğuk çermiğimizin kendine has su özelliği ile sağlık turizminde dünya çapında bir ünü vardır. Sıcak çermik yine Jeotermal özelliği ve yerleşim konumu ile gerek dinlenme, gerek sağlık turizmi olması sebebiyle uydu kent olmaya müsait bir konumdadır. Ve bu yönde belediye olarak 500 hektarlık mevzi imar planı yapılmış uydu kent olma yolunda önemli bir adım atılmıştır. İklimi sert, insanı mert ilimiz bugün sürekli gelişmekte ve gelecek için bir cazibe merkezi olma yolundadır.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1000x750 and weights 743KB.
    Sivas resimleri tanıtım %C3%87ifte%20Minare-Alia%C4%9Fa-b%20
    TARİHİ ESERLER
    Tarihin her devrindeki medeniyetlerin nişaneleri olan tarihi eserleriyle yine iç ve dış turizme yönelik büyük bir potansiyele sahiptir.

Gökmedrese: Mimarlık ve sanat tarihi açısından çok önemli bir yapıya sahip olan Gökmedrese, 1200'lü yıllara damgasını vuran dünya çapında bir emanettir.

Buruciye Medresesi: Astronomi ilimleri için 1271 yılında inşa ettirilen Buruciye Medresesi devrin pozitif ilimlerinin okutulduğu bir eserdir.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1100x730 and weights 86KB.
    Sivas resimleri tanıtım Kongre%20M%C3%BCzesi%20Sivas%20Halay%C4%B1-b
    Şifahiye Medresesi: Cilt ve ruh hastalıklarının tedavi edildiği 1200'lü yılların mimari özelliklerini üzerinde barındıran Şifahiye Medresesi önemli eserler arasındadır.
    Sivas resimleri tanıtım Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1257x943 and weights 72KB.
    Sivas resimleri tanıtım Sivas%20Harita%20resimli_2
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Sivas resimleri tanıtım Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Sivas resimleri tanıtım Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

MesajKonu: Geri: Sivas resimleri tanıtım   Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimeSalı Mayıs 11, 2010 3:17 am

emeğine sağlık arkadaşım.sıvas diğer illerimiz gibi çok güzel ve tarihiyle ayakta duran bir ilimiz.emeğine sağlık.
    stadını çok beğendim SıvasArena:)
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com
    Misafir
    Misafir
    Anonymous

MesajKonu: Geri: Sivas resimleri tanıtım   Sivas resimleri tanıtım Icon_minitimeSalı Mayıs 11, 2010 3:19 am

emeğine sağlık :) :)

Sivas resimleri tanıtım
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » REZALET VE YANLI TANITIM
    » Kanal İstanbul Projesi Tanıtım Filmi
    » Kardelen resimleri
    » fenerbahçe gifleri- resimleri
    » sivas