.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Cehenneme giden yol Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Cehenneme giden yol Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Cehenneme giden yol Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Cehenneme giden yol Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Cehenneme giden yol Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Cehenneme giden yol Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Cehenneme giden yol Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Cehenneme giden yol Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Cehenneme giden yol Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Cehenneme giden yol Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Cehenneme giden yol Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Cehenneme giden yol Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Cehenneme giden yol Vote_lcapCehenneme giden yol I_voting_barCehenneme giden yol Vote_rcap 
berfin
Cehenneme giden yol Vote_lcapCehenneme giden yol I_voting_barCehenneme giden yol Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
özgürlük şair zorunlu mutluluk papatya sarı 2022 değilim SosyoLoji bahar kadın hatırla odun neden paint yalnızlık sevgi 2023 belkide sıcak yorumsuz muhtesim elveda sevmek beden Dost
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Cehenneme giden yol

YazarMesaj
    Necati
    NormaL ÜyE
    NormaL ÜyE
    Necati

Teşekkür Sayısı : 397

Cehenneme giden yol Empty
    MesajKonu: Cehenneme giden yol   Cehenneme giden yol Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 12:46 am

Cehenneme giden yol Www.yeniresim.com_-_Cehennem_Resimleri_-_Cehenneme_Giden_Yol --------------------------------------------------------------------------------
    Kalın olarak belirttiklerim ayetleriden çıkarılacak olan sonuçlardır. Okumak zor geliyorsa bile sırf onları okumak bile yeterli olacaktır.

CEHENNEME GÖTÜREN DAVRANIŞLAR

1) Maide 72 / 119 - Şüphesiz ki Allah; Meryem' in oğlu Mesih' tir diyenler küfretmiştir, hâlbuki Mesih (Hz. İsâ) şöyle demişti: Ey İsrail oğulları! Benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah' a ibadet edin, kim Allah' a ortak koşarsa ona Allah cennetini haram etmiştir ve barınacağı yer de cehennemdir, zalimlerin hiçbir yardımcısı yoktur...

İsa' yı ilahlaştırarak Allah' a ortak koşmak.

2) Maide 77 / 120 - De ki: Ey kitap ehli! Dininizde haksız yere haddi aşmayın, daha önce sapan, birçoklarını saptıran ve yolun doğrusundan uzaklaşan bir topluma uymayın. 78) İsrail oğullarından kâfir olanlar Davut ve Meryem oğlu İsa diliyle lanetlenmişlerdi, bunun sebebi söz dinlememeleri ve sınırı aşmalarıdır. 79) Onlar işledikleri kötülükten birbirlerini vazgeçirmeye çalışmazlardı (ya beraber yapar ya da bana ne derdi), andolsun yaptıkları ne kötüdür.
    Lanetlenme sebepleri;
    · Allah' ın sınırlarını aşmak,
    · Uyarıldıkları halde uyarıları dinlemeden sapıtanlara uymak,
    · Ya beraber yaparak ya da bana ne diyerek birbirlerini kötülükten vazgeçirmemek.

3) Nisa 119 / 96 - ... Kim Allah' ı bırakıp da şeytanı dost edinirse gerçekten bir ziyana düşmüştür.
    Şeytan' ı dost edinmek.
    4) Furkan 67 / 364 - (O kullar) harcadıklarında ne israf eder ne de cimrilik ederler, ikisi arasında orta bir yol tutarlar. 68) Yine onlar ki, Allah ile beraber (tuttukları) başka bir tanrıya (aciz kullara) yalvarmazlar, Allah' ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar ve zina etmezler, bunları yapanlar günahı (nın cezasını) bulurlar.

Aşağıdaki kusurları işleyenler tevbe etmeden ölürse azaba gireceklerdir;
    · İsrafçı olmak,
    · Cimri olmak,
    · Allah' tan başkasına eğilmek ve yalvarmak,
    · Haksız yere cana kıymak,
    · Zina etmek.
    5) Nisa14 / 78 - Kim de Allah' a ve peygamberine isyan eder, Allah' ın koyduğu sınırları aşar ve hükümlerini çiğnerse, onu da içinde ebedi olarak kalmak üzere ateşe koyar, onun için rüsva edici, aşağı düşürücü bir azap vardır.

Allah' ın koyduğu hükümleri çiğnemek.
    6) Al- i İmran 77 / 58 - Fakat Allah' ın ahdini (kitaplardaki peygamberlere iman sözünü) ve kendi yeminlerini birkaç paraya satan kimseler (var ya), işte onların ahirette hiçbir nasibi yoktur, Allah onlara kelamıyla hitap etmeyecek ve kıyamet günü onlara merhamet nazarıyla bakmayacak ve kendilerini temize çıkarmayacaktır, onlar için çok acıklı bir azap hazırlamıştır.

Dünyaya meylederek Allah' a önceden verdiği sözü tutmamak.
    7) Kehf 105 / 303 - İşte bunlar Rablerinin ayetlerine ve ona kavuşacaklarına inanmayan, bu yüzden amelleri boşa giden kimselerdir, kıyamet günü onlar için ortaya hiçbir terazi koymayacağız 106) İşte durum budur, inkâr etmeleri, ayetlerimi ve elçilerimi alaya almaları sebebi ile onların cezası cehennemdir.

Mahşerde teraziye konulmaya engel tavırlar;
    · Allah' a kavuşacağına inanmamak,
    · Ayetleri ve elçileri alaya almak.
    8) Fussilet 26 / 478 - Bir de o kâfir olanlar; bu Kur'an' ı dinlemeyin ve ona bozgunculuk edin olur ki üstün gelirsiniz dediler 27) İşte bunun içindir ki biz de o kâfirlere şiddetli bir azap tattıracağız ve kendilerini yaptıkları amellerin en kötüsü ile cezalandıracağız.

Bu Kur'an' ı dinlemeyin ve ona bozgunculuk edin olur ki üstün gelirsiniz diye mücadele etmek.
    9) Hac 51 / 337 - Ayetlerimiz (Kur'an' ımız) hakkında fesat için konuşanlar ise işte onlar cehennemliktirler.
    Kur'an hakkında fitne ve fesat çıkarmak için koşuşturmak.
    10) Zümer 60 / 464 - Kıyamet gününde Allah hakkında yalan söyleyenlerin yüzlerinin kapkara olduğunu görürsün, kibirlenenlerin kalacağı yer cehennem de değil midir?

Allah hakkında yalan, iftira ve suçlamalar da bulunmak.
    11) Casiye 7 / 498 - Şiddetli bir azap olsun insafsız yalancıya, çok günah işleyene 8) Yüzüne karşı Allah' ın ayetleri okunurken işitir de sonra kibrinden bunları hiç işitmemiş gibi (küfrü üzerinde) ısrar eder, işte onu acıklı bir azapla müjdele 9) Ayetlerimizden bir şey öğrendiği zaman onunla alay eder, onlar için alçaltıcı bir azap vardır.

Şiddetli azap sebepleri;
    · İnsafsızca yalan söylemek,
    · Çok günah işlemek,
    · Kur'an okunurken kibrinden dolayı hiç işitmemiş gibi davranmak,
    · İnkârında ısrar etmek,
    · Ayetlerden bir şey öğrendiği zaman onunla hemen alay etmek,
    12) Bakara 206 / 31 - Ona Allah' tan kork dendiği zaman cahiliyet duygusu, izzeti onu günah işlemeye götürür, işte buna cehennem kâfidir ve o cehennem ne kötü bir yataktır.

Nasihate rağmen cahili bir gururla ve daha çok günah işlemek.
    13) Müddesir 50 - 51 / 576 - Sanki onlar aslandan ürküp kaçan yaban eşekleridir!

Yaban eşeğinin aslandan ürküp kaçması gibi cehennem ehli de nasihatten, öğütten kaçarlar.
    14) Sebe 38 / 431 - Ayetlerimizi reddetmek (hükümsüz kılmak) için yarışırcasına gayret sarf edenler ise onlar cehennem azabına hazırlanmışlardır.

Allah' ın Kur'an' ını reddetmek veya hükümsüz kılmak için yarışmak.
    15) İsra 18 / 283 - Kim ameli ile dünya menfaatini isterse, dilediğimiz kimseye istediğimiz şeyi dünyada peşin veririz, sonra da onu cehenneme koyarız, kötülenmiş ve rahmetinden kovulmuş bir halde ona (cehenneme) ulaşır.

Yalnız dünya menfaatini tercih etmek.
    16) Al- i İmran 10 / 50 - Şu (mal ve evlatları ile öğünen ve peygamberin mal ve evladı yok diye dil uzatan) kâfirler var ya, muhakkak ki onlardan ne malları ne de evlatları Allah' tan gelecek hiçbir azabı geri çeviremez ve işte onlar cehennemde ateşin çırasıdırlar.

Azabı engellemeyen tavırlar;
    · Mal ve evlatları ile öğünmek,
    · Peygambere mal ve evladı yok diye alay ederek horlamak.
    17) Muhammed 12 / 507 - ... Kâfir olanlar ise dünya da zevklenmeye bakarlar, hayvanlar gibi yerler içerler, hâlbuki ateş (ahirette) onların yeridir.

Dünyadaki kulluk amacını unutarak Allah' ı inkâr etmek, zevklenmek ve hayvanlar gibi yiyip içmeye dalmak.
    18) Nur 19 / 350 - Çirkin şeylerin inananlar arasında yayılmasından hoşlanan kimseler için hem dünya da hem ahirette elem verici bir azap vardır, (kötülüğü yaymak isteyenleri) siz bilmediğiniz halde Allah bilir.
    İnkâr etmek, argo konuşmak, iftira, şirk, müstehcenlik vs. gibi çirkin şeylerin inananlar arasında yayılmasından hoşlanmak.
    19) Enfal 36 / 180 - Şüphesiz ki inkâr edenler mallarını (insanları) Allah yolundan alıkoymak için harcıyorlar, daha da harcayacaklar ama sonunda bu onlara yürek acısı olacak ve en sonunda mağlup olacaklardır, kâfirlikte ısrar edenler ise cehennemde toplanacaklardır.

İnkâr etmek ve mallarını da insanları Allah yolundan alıkoymak için harcamak.
    20) Tevbe 17 / 188 - Müşriklerin küfürlerine kendileri şahit olurlarken, Allah' ın mescitlerini imar etmeye onların ehliyeti yoktur, onların hayır diye yaptıkları boşa gitmiştir ve onlar ebedi olarak ateşte kalıcıdırlar.
    Müşrik olmalarına rağmen ideolojilerine ve çıkarlarına alet etmek, müslümanları bölmek için Allah' ın mescitlerini imar etmek.
    21) Bakara 275 / 46 - Faiz yiyenler kendine şeytan çarpmış olan nasıl kalkarsa mezarlarından öylece kalkarlar, bu halde olmaları alışveriş aynen faiz gibidir demeleri yüzündendir, hâlbuki Allah alışverişi helal, faizi (ribayı) haram kılmıştır, bundan böyle kim kendisine Rabbinden bir öğüt gelip faiz yemekten sakınırsa daha önce aldığı faiz ona bağışlanır, geri alınmaz ve bundan sonra onun işi (affedilişi) Allah' a aittir, kimde haram olan bu faizi helal diye yemeye dönerse, işte onlar cehennemliktirler, orada ebedi olarak kalacaklardır.

Faizi alışveriş gibi helal görerek yemeye devam etmek.
    22) Nisa 93 / 92 - Kim bir mü'mini kasten öldürürse cezası içinde devamlı kalmak üzere cehennemdir, Allah ona gazap etmiş, lanetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.

Bir mü'mini kasten öldürmek.
    23) Mü'min 59 / 473 -Kıyamet mutlaka gelecektir, onda hiç şüphe yoktur, fakat insanların çoğu buna inanmazlar 60) Rabbiniz buyurdu ki: Bana dua edin size karşılığını vereyim, bana ibadet etmekten büyüklenip yüz çevirenler muhakkak ki küçülmüş kimseler olarak cehenneme gireceklerdir.
    Büyüklenerek Allah' a ibadet etmekten yüz çevirmek.
    24) Mürselat 34 / 580 - O gün (hakikatleri) yalan sayanların vay haline 35) Bu (kâfirlerin) konuşamayacağı bir gündür 36) Onlara izin verilmez ki (sözde) mazeretlerini beyan etsinler.

Kıyamet gününün hakikatlerini yalan saymak.
    25) Taha 124 / 319 - Kim beni anmaktan yüz çevirirse, şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz. 125) O, Rabbim beni niçin kör olarak haşrettin oysa ben hakikaten görür idim der. 126) Allah buyurur ki: İşte böyle, çünkü sana ayetlerimiz geldi ama sen onları unuttun, bugün aynı şekilde sen de unutuluyorsun.

Allah' a ibadetten ve Kur'an' dan yüz çevirmek veya görmezden gelmek.
    26) Hicr 43 / 263 - Şüphesiz ki cehennem de o azgınların hepsinin vaat olunan yeridir.

İslam' a tenezzül etmemek ve ibadetlere engel olmaya çalışmak.
    27) Yasin 59 / 443 - (Mü'minler toplu olarak cennete götürülürken) Ey günahkârlar! Bugün mü'minlerden ayrılın (denir).

Çok günah işlemek.
    28) Kehf 100 / 303 - Cehennemi de o kıyamet günü kâfirlere açık olarak göstermişizdir 101) Onlar o kâfirlerdir ki, gözleri beni hatırlatan ayetlerimden bir perde içinde idi ve kelamımı işitmeye de tahammül edemiyorlardı.

Allah' ı hatırlatan delilleri görmeye ve ayetleri işitmeye tahammül etmemek.
    29) Hud 98 / 232 - Firavun kıyamet gününde kavminin önüne geçecek ve onları ateşe götürecektir, o varılan yer ne kötü bir yerdir.

Allah' tan uzaklaştırmada Firavun gibi öncülük yapmak.
    30) Meryem 86 / 310 - Mücrimleri de susuz olarak cehenneme süreceğiz.

Şirk koşmak ve Allah' a inanlara işkence vs. yapmak.
    31) Kaf 24 / 518 - (Allah şöyle buyuruyor) atın atın cehenneme her inkârcı kâfiri 25) Hayra engel olanı, şüpheci zalimi.

Hayra engel olmak ve Allah' tan şüphe etmek.
    32) Hakka 24 / 566 - (O gün Allah şöyle buyurur) tutun onu, hemen (ellerini boynuna) bağlayın 31) Sonra onu cehenneme atın 32) Sonra boyu yetmiş arşın bir zincir içinde onu oraya sürün 33) Çünkü o yüce Allah' a iman etmiyordu 34) Yoksulların yiyeceğine hiç bakmıyor, doyurmaya teşvik etmiyordu...

Yoksullarla hiç ilgilenmemek, gücü yettiği halde doyurmamak ve doyurmaya teşvik etmemek.

33) Meryem 59 / 308 - Sonra bu peygamberlerle salih kimselerin arkalarından (kötü) bir nesil geldi ki namazı terk ettiler, şehvetlerine uydular, bunlar da cehennemdeki Gayya vadisini boylayacaklardır.
    Şehvetlerine uyup da ihlâslı insanların yolunu ve namazı terk ederek kötü bir nesil haline gelmek.
    34) Müddesir 40 - 41 - 42 / 575 - Onlar cennetler içindedirler, günahkârlara: "Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir ?" diye uzaktan uzağa sorarlar... 43) Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik. 44) Yoksulu doyurmuyorduk. 45) Batıla dalanlarla birlikte dalıyorduk. 46) Ceza gününü de yalan sayıyorduk. 47) Sonunda bize ölüm gelip çattı.

Cehenneme giden yol
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » CEHENNEME GÖTÜREN DAVRANIŞLAR
    » giden mutluluk
    » sevilene giden sayılırmı hiç?
    » Cehenneme götüren haller
    » CEHENNEME GÖTÜREN HALLER