.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Vote_lcapADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam I_voting_barADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Vote_rcap 
berfin
ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Vote_lcapADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam I_voting_barADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
beden papatya sarı özgürlük bahar mutluluk yalnızlık sıcak hatırla sevgi zorunlu değilim Dost sevmek belkide kadın muhtesim şair SosyoLoji odun yorumsuz neden 2022 2023 elveda paint
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Empty
    MesajKonu: Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam   ADAM - Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam Icon_minitimePtsi Şub. 09, 2009 11:38 pm

Davos dönüşü Erdoğan’ın Monşer kelimesini kullanmasıyla bu kelime yeniden gündeme geldi.

Başbakan kendisini diplomatik bir dil kullanmadığı için eleştiren diplomatları bu kelime ile suçladı. Daha havalanında, sırtındaki teri soğumadan ‘o diplomatların hele hele monşerlerin adetini bilemem, bilmekte istemem’ diyerek sert bir çıkış yaptı. Başbakan İsrail’e bindirmekle kalmadı birde monşerleri hedef tahtasına koydu.

Çok ta iyi yaptı. Eee konu monşerler olunca topa girmeden edemedim.

Monşer kime denir diye ben sizin için şeyle bir araştırma yaptım. Bulduğum tanımlar şöyle;

Aslen Fransızca olan bu kelime azizim, dostum anlamına geliyor. Türkiye de kullanım anlamına gelince;

Monşer: yabancı dilde eğitim görmüş, batılı yaşam tarzını benimsemiş, halktan kopuk olmakla kalmayıp halka tepeden bakan, memur olduğunu unutarak `Türkiye milleti adına hareket eden bürokrat zümre.

Monşer kelimesinin Fransızca olmasına dikkatinizi çekeyim. Aslında bu kelime Tanzimat ile birlikte Fransa üzerinden batılılaşan, batılılaştıkça da kendi halkı ve kültüründen uzaklaşan bir zümreyi ifade eder. Fransızlaşma olarak başlayan bu süreç zaman içinde İngilizleşme ve Amerikanlaşma şeklinde çeşitlilikler göstermiştir.

Osmanlı sonrası, padişahlık yerini tüketim kültürü açısından batılılaşmış, halkı çarıklı ve cahil gören, tatilini Anadolu’da değil de Paris’te geçiren monşer bir bürokratik elite bırakmıştır.

İşte bu bürokratik elite oligarşi diyoruz. Ülkemiz yıllarca demokratik bir görüntü üzerinden bu oligarşi ile yönetilmiştir. Bu sebeple devlet ve hükümet ayırımı söz konusudur. Devlet hancı, hükümetler yolcudur.

Bu monşerler makamlarını kişisel yeteneklerine değil, ait olduğu zümreye borçludurlar.

Hükümetler değişir peki bu monşer bürokrasi değişmez mi? İşte bu zurnanın zırt dediği yerdir. O öyle kolay bir şey değildir. Eğer o oligarşiye ait değilseniz kapıcı murtaza’dan eşinizin başörtülü olup olmadığı sorulur. Yedi göbek sülaleniz araştırılır.

Batılı ile batıcı arasında dağlar kadar fark vardır. Batıcı batılının karikatürüdür. Batılı tarafından sürekli adam yerine konmamasına rağmen batıya karşı hem hayranlık hem de aşağılık kompleksi duyar.

Velhasıl-ı kelam bu monşerler problemli bir homosapiens türüdür. Tedavisi var mıdır, yan etkileri nelerdir bu ayrı bir yazı konusudur.

Peki, monşerler sadece diplomatlar arasında mı vardır. Tabi ki hayır.

Aydın profilimiz monşer tarifine cuk oturur. Aydınımıza Mevlit kandilini anlatmanız için Noel üzerinden izah getirmeniz gereklidir. Avrupa’ya ait bir kavrama link yapmadan anlamaz. Batının kavramları üzerinden kültürüne bakar ve anlamaya çalışır.

Size çok güleceğiniz yaşanmış bir hikâye anlatayım.

Traji komik hikâye: İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam

Hikâyeyi anlatan Ali Bulaç.

Yıllar önce içlerinde Ali Bulaç’ın da bulunduğu aydınlarımızdan oluşan bir heyet Özbekistan’a gitmiş. Tarihi turistik yerleri gezmeye başlamışlar. Bir ara Ali Bulaç heyete demiş ki; ‘buraya kadar geldik İmam Buhari’yi de ziyaret etmeden gitmek olmaz’ mutlaka gitmemiz lazım. Bu söz üzerine aydınlarımız ‘ya ne imamı bu sıcakta, gidemeyiz, boş ver, bizi imamla falan uğraştırma demişler ve gitmek istememişler.

Ali Bulaç ne yaptı ise ikna edememiş. O an Ali beyin aklına cin bir fikir gelmiş. Demiş ki “beyler bu İmam Buhari sizin bildiğiniz imamlardan değil, bu aynı zamanda döneminin büyük bir ilim adamı idi. Batı Sanayi devriminin altında bu imamın imzası var’ demiş. Bu söz karşısında heyettekiler şaşırmış nasıl yani demişler.

Ali bey söze devam etmiş. ‘İmam Buhari adından da anlaşılacağı gibi su buharını keşfeden adam’! O olmasaydı sanayi devrimi olmazdı.

Heyettekiler bunu yutmuşlar, plan tutmuş ve hep birlikte İmam Buhari’nin kabrini ziyarete gitmişler. Tabii varınca işin aslını anlamışlar ama artık çok geç.

Ali Bulaç bu hatırasını yıllar sonra bana acı acı gülüp anlatırken bu heyette bulunan aydınlarımız kimlerdi diye ben sormadım, o da söylemedi zaten. Siz de merak etmeyin bence.

Erkam Tufan AYTAV / Haber 7
    e.aytav@gyv.org.tr
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Monşerler- İmam Buhari- Su buharını keşfeden adam
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » BİZ ADAM DEĞİLİZ ADAM SİZDE
    » adam adam değil
    » The İmam
    » İmam Hatipliler 5.Kurultayda buluşuyorlar
    » İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: