.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Vote_lcapEnkaz altında kalmak ve ilk yardım I_voting_barEnkaz altında kalmak ve ilk yardım Vote_rcap 
berfin
Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Vote_lcapEnkaz altında kalmak ve ilk yardım I_voting_barEnkaz altında kalmak ve ilk yardım Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
kadın beden hatırla paint yalnızlık elveda 2022 yorumsuz zorunlu şair Dost sıcak sevmek değilim özgürlük papatya sarı sevgi bahar belkide mutluluk muhtesim 2023 neden SosyoLoji odun
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Enkaz altında kalmak ve ilk yardım

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Empty
    MesajKonu: Enkaz altında kalmak ve ilk yardım   Enkaz altında kalmak ve ilk yardım Icon_minitimeC.tesi Ekim 29, 2011 5:28 am

Göçük altında kalınca, çıkarken ve kurtarıldıktan sonra neler yaşanıyor?

29.10.11 - 16:33:04

Göçük Altında Kalmak!

Göçük altında kalan kişilerde öncelikle olayın paniğine bağlı adrenalin salgısında artış gözlenir. Bu idrarını altına kaçırmaya, el-ayak gibi uç noktalarda soğumaya neden olur. Gözler karanlığa alışana kadar da hareket ederek durumdan kurtulma çabası gösterir. Bu aşamaları geçiren kişi bir süre sonra yorulur ve durumu kabullenmeye başlar.

Bu sürecin ardından kişi, kan basıncı normale dönerek daha az hareket eden, karanlıkta gözleri etrafı daha net seçen biri haline gelir. Bu süreç içinde insanlar, olayın şokunu atlatınca vücudu durumu algılar, ağrılarını ve hareket kısıtlılığını hissetmeye başlar. Kendince neresinde kırık var, neresi sıkışmış ya da neresi rahat hareket ediyor algılamaya başlar. Çıkış olabilecek bir ipucu yakalamaya çalışır.

Enkazı Birden Kaldırmayın!

Bu süreci geçiren kişi eğer halen göçük altında ise tıbbi anlamda sıkıntılar başlar. En sık görünen sorun; kol veya bacakların ağırlığın altında sıkışmasıdır. Uzun süre sıkışık kalan uzuv, bir süre sonra kan akımı almamaya başlar ve kan kalple vücut arasında daha küçük bir döngü kurarak uzvu devre dışı bırakabilir. Ağırlık hızla kaldırıldığında, kanın hızla o uzva dolmasına ve kalbe dönen kanda azalmaya neden olur. Bu kişide göçük altından çıkarılırken tansiyonu düşer ve bayılma hissi ile yere yığılabilir. Bu televizyonlarda sevinçten bayıldı olarak lanse edilir. Hâlbuki bu uzuvda açık yara ya da kanama olasılığı olan bir yara varsa; üzerinden ağırlık kalkınca kan bu bölgeye hızla akarak bu sefer normalden fazla kan kaybına neden olabilir.

Kişi Uyanık Kalmalı!

Bir başka sıkıntı ise göçük altında kaldığı süreye bağlı olarak sıvı-gıda alınamamasıdır. Sıvı alamamak daha önemli bir sorun olmaya başlar. Hasta halsizlik, uyku hali hissetmeye başlar. Özellikle kış aylarında yaşanan depremlerde soğuğa bağlı uyku hissi de sık yaşanır. Kişinin kendini uyanık tutması gerekmektedir. Bunu önlemek için kişi kendi idrarını içebilir. Sonuçta vücuttan yeni çıkan idrar sterildir ve dışarda kaldığı süre zarfında kontamine olur. Göçük altından çıkarılan kişiye hemen kana kana su içirilmesi de aynı oranda sakıncalıdır. Kişi kendini uyanık tutmaya çalışmalıdır.Enkaz altında kalan herkes 4 veya 5 gün idare edebilir, bazı kaynaklar insanın 7 gün susuzluğa dayanabileceğini gösteriyor.

Uzun süre kapalı ve havasız yerde kalmaya bağlı olarak, sürekli aynı havayı solumak yani CO2 solumak da karbondioksit narkozu denen etkiye neden olabilir. Bu da hastanın uykuya eğilimine neden olan bir başka sorundur. Kişinin yeri tespit edildiğinde sürekli konuşarak onu uyanık tutmak bu açıdan önemlidir. Uyku; ölüm öncesi vücudun kendini en az enerji sarf edeceği aşamaya sokması demek olabilir. Kişi çıkarıldığında O2 bağlanarak yavaş yavaş gönderilmesi gerekmektedir. Hasta çıkarıldığında, eğer olayın üstünden günler geçmiş ise ilk güneşe çıktığında gözlerini korumak da gerekebilir.

Tüm bunlar normalde bir sağlık sorunu olmayan kişilerde deprem nedeniyle oluşabilecek tıbbi sıkıntılardır. Gelişebilecekleri düşünerek hastanın çıkarılacağı bölgede battaniye, oksijen maskesi, su, kırık uzuv için atel malzemeleri bulundurulmalıdır.

Dr. Nimfe Acemi - doktorsensin.com

http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Enkaz altında kalmak ve ilk yardım
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Türkçe Olimpiyatları 1.si de çığ altında kaldı
    » Doğu Anadolu ve Ege de risk altında
    » RABBİM SEN ACI SEN YARDIM ET!!
    » Deprem ve Yardım kampanyaları
    » Müslüman’a yardım Müslümanlıktır